Właściciele domów oraz majsterkowicze

Beton w postaci gotowej mieszanki, to materiał o wielu zastosowaniach w remontach mieszkań. Posiadamy bogatą ofertę produktów oraz elastyczny kalendarz, który pozwala sprostać wymaganiom każdego projektu, niezależnie od tego czy jest to niewielka, samodzielnie wykonywana praca czy też poważny remont, przy którym potrzebna jest pomoc pracowników budowlanych.

Musimy jednak pamiętać, że beton wymaga odpowiedniego traktowania. Musi być odpowiednio wbudowany, zagęszczony oraz pielęgnowany. Trzeba też zachować stosowne środki ostrożności, zależnie od panujących warunków atmosferycznych (upał, mróz, opady). Złe zagęszczenie oraz nieodpowiednia pielęgnacja dadzą nam gorszej jakości beton, o obniżonej trwałości i wytrzymałości.


Zamawianie

Należy zapewnić przedstawicielom Thomas Beton jak najwięcej informacji, tak aby mogli pomóc dobrać odpowiedni beton, o dostosowanej do warunków wbudowania urabialności/konsystencji. Bardzo pomocne jest oszacowanie potrzebnej ilości/objętości betonu, jak również informacje o pojeździe dostępnym do jego transportu, tempie betonowania i sposobie podania mieszanki betonowej do konstrukcji. Musimy jednak pamiętać, że mieszankę betonową dostarcza się betonowozem, który z pełnym ładunkiem waży ponad 30 ton (60 000 lbs) i ma około 9 m długości, 2,5 m oraz 3,8 m wysokości. Ze względu na swoje wymiary, betonowóz może nie być w stanie manewrować na słabym podłożu lub między krawężnikami czy na uliczkach osiedli.

Należy zapewnić bezpieczny dostęp do samochodu dostarczającego beton, biorąc pod uwagę jego gabaryty, wagę oraz warunki związane z podłożem. Nie wolno zapominać, że kierowca pojazdu musi zachować bezpieczną odległość od przeszkód czy wykopów, a także obszarów uchodzących za niebezpieczne. Należy więc zaplanować sposób dostarczenia betonu z miejsca rozładunku w miejsce docelowe, a także pamiętać, że rozładunek betonu bezpośrednio z betonowozu ma ograniczony zasięg.

 

Przed wbudowaniem

Zanim przyjedzie betonowóz, należy upewnić się, że wszystko jest odpowiednio przygotowane i dysponujemy wystarczającym personelem, by szybko go wbudować i wykończyć jego powierzchnię, a następnie go pielęgnować.
Jeśli beton układany jest bezpośrednio na ziemi, musimy upewnić się, że kamienie oraz warstwa humusu zostały usunięte, podbudowa odpowiednio zagęszczona i wyrównana cienką warstwą piasku oraz przykryta plastikową folią. Chroni to beton przed nadmierną utratą wilgoci. Przed wbudowaniem betonu należy odpowiednio przygotować szalunek – powinien być on sztywny, czysty i ustawiony w sposób zapewniający dogodny dostęp do betonowanego elementu. Przygotować też trzeba sprzęt do zagęszczania i wykańczania powierzchni betonu po jego zabudowie. Jeśli rozładunek betonu do form bezpośrednio z samochodu jest niemożliwe, potrzebne okazać się może użycie są taczek, zasobników lub pompy do betonu.

 

Wbudowanie

W normalnych warunkach beton nadaje się do użytku przez około 1,5 godziny, jednak w wysokiej temperaturze utraci plastyczność o wiele szybciej. Najlepiej jest wbudować go, zagęścić i całkowicie wykończyć w ciągu godziny od rozładunku betonowozu.
Praca z betonem jest stosunkowo bezpieczna, jednak tak jak w przypadku innych materiałów budowlanych należy obchodzić się z nim z ostrożnością. Konieczne jest użycie odpowiedniego do wykonywanych zadań sprzętu, a także zastosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej. Na skutek kontaktu skóry z mieszanką betonową mogą wystąpić jej podrażnienia, wywołane alkalicznym odczynem. Może pojawić się suchość skóry, kontaktowe zapalenie skóry, a także, w przypadku długotrwałego kontaktu, poważne poparzenia. Należy uważać, by mieszanka betonowa nie dostała się do butów, a także stosować metody pracy niewymagające klękania na nim.


Po wbudowaniu

Na początku swojego cyklu życiowego beton musi być chroniony przed szkodliwym wpływem ostrego słońca, suchego powietrza oraz wiatru i mrozów, a także opadów. Aby beton stał się odpowiednio mocny i trwały, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Pielęgnacja betonu polega na utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności oraz temperatury betonu w początkowym okresie, tak by osiągnąć optymalne właściwości. Pielęgnację należy rozpocząć niezwłocznie po wbudowaniu betonu, nie dopuszczając do jego wyschnięcia czy wychłodzenia. W razie potrzeby służymy radą.