NOTATKA PRASOWA

Göteborg,12 maj 2015 r.

 

Grupa Thomas Concrete nabywa kolejne zakłady w USA

Szwedzka rodzinna Grupa Thomas Concrete nabyła aktywa Coastal Concrete, amerykańskiej spółki, która prowadzi 10 betoniarni w Georgii i Południowej Karolinie. W rezultacie, Grupa Thomas Concrete umacnia swoją pozycję na rynku betonu w rozległym regionie wschodniego wybrzeża USA między Atlantą a Raleigh.

 

Coastal Concrete jest jednym z wiodących producentów gotowych mieszanek betonu, działającym w kilku większych miastach wzdłuż wybrzeży Atlantyku stanu Georgia i Południowej Karoliny, a jego nabycie wzmocni już i tak silną pozycję Grupy w tych stanach.

 

Ostatni amerykański nabytek zwiększa sprzedaż Grupy Thomas Concrete w USA, która, zgodnie z przewidywaniami, wzrośnie o ponad 350 000 metrów sześciennych gotowej mieszanki betonu w skali roku i zapewni zwiększenie rocznych obrotów Grupy o ponad 400 milionów SEK. Zarówno Georgia jak i Karolina Południowa cechują się rosnącą populacją i rozwijającą się gospodarką o znaczących inwestycjach w logistykę, turystykę i rekreację, które wiążą się ze zwiększonym popytem na materiały budowlane. Grupa produkuje obecnie w 60 zakładach w Georgii, Karolinie Południowej i Karolinie Północnej.

 

"Mamy jasną strategię skupiającą się na rozwoju spółki zmierzającym do uzyskania statusu najlepszej firmy w branży”, mówi Hans Karlander, Prezes i Dyrektor Generalny Thomas Concrete Group. „W związku z tym, stale oceniamy możliwości zmian strukturalnych i potencjalnych przejęć w pięciu krajach, w których prowadzimy działalność – Szwecji, Norwegii, Niemczech, Polsce i USA. Musimy zwiększać rentowność, przy równoczesnym budowaniu solidnych fundamentów na przyszłość.”

 

Grupa Thomas Concrete, która obecnie świętuje 60-tą rocznicę swojego istnienia, przeprowadziła przejęcia oraz zakończyła budowę nowych wytwórni betonu w Szwecji, Niemczech, Polsce i USA, w ramach długoterminowego strategicznego planu rozwoju. Obecnie Grupa posiada 132 zakłady w czterech krajach i jest największym niezależnym dostawcą gotowych mieszanek betonu na tych rynkach. W Szwecji Grupa zarządza dwiema wytwórniami prefabrykatów i jest w posiadaniu kamieniołomu w Norwegii.

 

Dzięki tak obszernej sieci zakładów, Grupa zaznacza swą lokalną obecność blisko klienta i miejsc budowy, zmniejszając odległości pokonywane w transporcie. Ponieważ rynek betonu ma charakter lokalny, bliskość lokalizacji w stosunku do klienta zapewnia Grupie przewagę konkurencyjną oraz korzyści na rzecz środowiska.

 

Podczas gdy proces wewnętrznego wzmocnienia Grupy trwa, widoczne są również zmiany na zewnątrz. Na początku bieżącego roku Grupa ujednoliciła nazwy wszystkich swoich spółek zależnych, które są teraz obecne pod wspólną marką Thomas. Był to symboliczny krok transformacji uprzednio luźno powiązanej grupy w bardziej zintegrowaną spółkę, szczególnie pod względem technologii i rozwoju, gdzie nastąpi znacząca wymiana wiedzy między różnymi ekspertami i specjalistami oraz zintensyfikowanej współpracy w zakresie działań marketingowych.

 

"Na rynku amerykańskim obserwujemy wyraźne przyspieszenie wzrostu gospodarczego.” dodaje Hans Karlander. „Nabycie aktywów Coastal Concrete znakomicie wpasowuje się w działalność rodziny Thomas, jako że nie występuje geograficzne nałożenie się obszarów obsługiwanych przez już posiadane zakłady w Georgii i Karolinie Południowej. Obecnie cieszymy się ugruntowaną pozycją na rosnącym rynku i będziemy w stanie zapewnić naszym klientom jeszcze lepszy poziom usług. Zgodnie z wytyczoną przez nas strategią, Coastal Concrete zmieni swą nazwę na Thomas Concrete, aby dopasować się do tożsamości marki wspólnej dla całej Grupy.”

 

Więcej informacji:
Hans Karlander, Prezes i Dyrektor Generalny, Thomas Concrete Group AB
hans.karlander@thomasconcretegroup.com
Telefon: +46 10 450 50 00


Mariusz Zaworski, Członek Zarządu, Thomas Beton Sp. z o.o.
m.zaworski@thomasbeton.pl
Telefon: 091 420 10 21

 

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości można pobrać pod adresem:

http://www.thomasconcretegroup.com/en/newsroom/image-bank

 


Thomas Concrete Group AB:
Grupa Thomas Concrete to spółka rodzinna, znana z produkcji i transportu wysokiej jakości gotowych mieszanek betonu przeznaczonych do wylewania na miejscu budowy. Spółka została założona w roku 1955 w Karlstad w Szwecji przez Martina Thomasa i działa do dziś w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Niemczech, Norwegii i Szwecji. Jej siedziba mieści się w Göteborgu, w Szwecji. Grupa zatrudnia 1.300 pracowników, a w roku 2014 wytworzyła 3,2 mln m3 betonu i uzyskała sprzedaż na poziomie 3,2 mld SEK (~350 mln EUR).

www.thomasconcretegroup.com