O BETONIE

 

 

Zacznijmy od podstawowej kwestii.  Najprawdopodobniej w odległości kilku metrów od każdego z nas znajduje się jakiś rodzaj betonu. Skąd o tym wiemy? To proste - beton jest jednym z najczęściej używanych materiałów budowlanych na świecie, i to nie bez przyczyny.

Pierwszą cywilizacją, która zaczęła stosować beton na szerszą skalę było Cesarstwo Rzymskie. Koloseum w Rzymie jest w dużej mierze betonowe, a kopuła Panteonu jest największą kopułą na świecie zbudowaną z betonu niezbrojonego. Zastosowanie tego materiału w Rzymie uwolniło projekty budowlane tych czasów od ograniczeń wyznaczanych przez kamień i cegłę, oraz pozwoliło na rewolucję zarówno pod względem wielkości, jak i skomplikowania konstrukcji.
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego beton stosowano rzadko, aż do czasu, gdy w połowie XVIII w., począwszy od Angli i Francji, technologia ta została na powrót wprowadzona.

 

Beton, to zdecydowanie najbardziej uniwersalny i popularny materiał budowlany. Jego roczne zużycie sięga 10 km3 (lub  4,2 miliarda ton). Powodów jego popularności jest wiele. Sprawdza się on doskonale w wielu funkcjach. Jest mocny, niezawodny i stosunkowo tani. Jest też ognioodporny i wodoodporny, a także izoluje dźwięk i nie poddaje się ekstremalnym warunkom środowiskowym. Świeżo zmieszany jest plastyczny, zaś po stwardnieniu staje się mocny i trwały. Beton odgrywa olbrzymią rolę społeczną - jest ważny dla tworzenia budynków i infrastruktury przyszłości.

 

Beton to heterogeniczny kompozyt składający się z kruszyw (piasku, kruszywa łamanego lub żwiru), spoiwa w postaci cementu portlandzkiego oraz wody. Komponenty te są lokalnie dostępne w praktycznie nieograniczonych ilościach. Podstawowe materiały można zastąpić kruszywami pochodzącymi z recyclingu betonu, a produkty uboczne innych dziedzin przemysłu, takie jak popiół lotny czy żużel wielkopiecowy można wykorzystać jako częściowy zamiennik cementu portlandzkiego.

 

Mianem specjalnych typów betonu określić można te posiadające nadzwyczajne właściwości lub te produkowane nietypowymi technikami. Istnieją dziesiątki specjalnych rodzajów betonu, takich jak beton architektoniczny, beton samozagęszczalny, beton o wysokiej wytrzymałości, fibrobeton i wiele innych.
Obszary zastosowań betonu są niezwykle różnorodne od konstrukcji budynków, przez infrastrukturę po rolnictwo, architekturę, energetykę i wiele innych. Beton to idealny materiał budowlany bardzo ważnej roli we współczesnym społeczeństwie.

 

Praca z betonem jest stosunkowo bezpieczna, jednak jak do wszystkich materiałów budowlanych powinno się podchodzić do niego z uwagą i ostrożnością. Przy pracy z nim należy zadbać o odpowiedni sprzęt oraz odpowiednią odzież ochronną. Na początku swojego cyklu życiowego beton musi być chroniony przed szkodliwym działaniem wysychania w ostrym słońcu, suchym powietrzu oraz wietrze, a także przed mrozem i opadami. Aby osiągnął wymaganą trwałość i wytrzymałość, należy odpowiednio go pielęgnować. Należy zawsze pamiętać o tym, że beton to produkt specjalistyczny, a bezpieczne i prawidłowe obchodzenie się z nim wymaga doświadczenia.