Beton jest bez wątpienia najczęściej stosowanym materiałem budowlanym na świecie oraz niezastąpionym i istotnym elementem w budowie społeczeństwa. Od czasów rzymskich kolejne cywilizacje odkrywały i wykorzystywały doskonałe właściwości betonu, wykorzystując ten najbardziej wszechstronny z materiałów do tworzenia coraz bardziej ambitnych i złożonych konstrukcji.
Tutaj znajdziesz podsumowanie informacji na temat betonu niskoemisyjnego oraz jego ogromnego i niewykorzystanego potencjału.
Beton niskoemisyjny stanowi znaczący postęp w zrównoważonym budownictwie, oferując obiecujące rozwiązanie jednego z najpilniejszych wyzwań środowiskowych w branży.
Tradycyjna produkcja betonu jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do globalnej emisji CO2, ale niskoemisyjne alternatywy zmieniają krajobraz. Innowacje w tym obszarze obejmują opracowanie alternatywnych spoiw, które zmniejszają ślad węglowy nawet o 70% oraz wykorzystanie wychwyconego CO2 do wzmocnienia betonu przy jednoczesnym trwałym związaniu węgla. W miarę ewolucji sektora budowlanego, niskoemisyjny beton nie tylko stanowi okazję do zmniejszenia wpływu na środowisko, ale także wpisuje się w globalne wysiłki na rzecz osiągnięcia zerowej emisji netto, co czyni go kluczowym elementem w walce ze zmianami klimatycznymi.
Cement działa jak klej, który po zmieszaniu z wodą łączy kruszywa, tworząc beton. Chociaż cement stanowi tylko około 10% objętości betonu, jest on odpowiedzialny za aż 90% emisji dwutlenku węgla związanej z tym materiałem.
Beton postrzegany jest jako najważniejszy i najbardziej opłacalny materiał budowlany. Jest to najczęściej stosowany materiał na świecie z następujących powodów: trwałości, odporności na ekstremalne warunki, takie jak zmienne warunki atmosferyczne, ogień, wilgoć i pleśń. Beton w pełni nadaje się do recyklingu, a także pochłania dwutlenek węgla.
W wielu przypadkach beton jest jedynym materiałem, który spełnia rygorystyczne standardy jakości i trwałości w budownictwie. Patrząc w przyszłość, beton będzie nadal niezbędny w tworzeniu silnych i zrównoważonych społeczności.
Beton o mniejszym wpływie na klimat, wykonany z zastosowaniem alternatywnych spoiw, nazywany jest betonem niskoemisyjnym.
*Ilość dodanych spoiw alternatywnych zależy od rodzaju konstrukcji i klas ekspozycji.
Beton niskoemisyjny został zaprojektowany z myślą o zmniejszeniu śladu węglowego w porównaniu ze standardowym betonem, ale zapewnia taką samą lub wyższą jakość i właściwości użytkowe.
Tę niskoemisyjną wersję betonu uzyskuje się poprzez zastąpienie części cementu alternatywnymi spoiwami i dostosowanie ogólnej zawartości spoiwa.
*Uwaga: Beton standardowy odnosi się do betonu produkowanego bez użycia alternatywnych spoiw.
Alternatywne spoiwa to zasadniczo substancje na bazie mineralnej, które mają podobieństwa do cementu, ale ich wytworzeniu towarzyszy znacznie mniejsza emisja dwutlenku węgla. Zastosowane jako spoiwo w betonie, reagują chemicznie, przyczyniając się do poprawy niektórych jego właściwości lub uzyskania właściwości specjalnych.
W Thomas Concrete Group jako spoiwa alternatywne wykorzystujemy obecnie produkty uboczne z innych przemysłów, które w przeciwnym razie wymagałyby utylizacji lub innych form zagospodarowania. Niektóre alternatywne spoiwa pochodzą ze źródeł naturalnych.
Naszymi głównymi alternatywnymi spoiwami są:
Żużel: W szczególności żużel wielkopiecowy z sektora metalurgicznego. Ten produkt uboczny jest mielony na drobny proszek i może zastąpić znaczną część cementu w betonie.
Popiół lotny: Pochodzący ze spalania węgla, ten produkt uboczny jest odzyskiwany z gazów spalinowych w niektórych elektrowniach opalanych węglem, z nietoksycznymi procesami spalania.
Stosowane przez nas alternatywne spoiwa są wolne od jakichkolwiek toksycznych lub niebezpiecznych składników i są zgodne z przepisami bezpieczeństwa chemicznego. Wraz z naszymi dostawcami przeprowadzamy dokładne testy wszystkich alternatywnych spoiw, aby upewnić się, że spełniają one rygorystyczne kryteria określone w normach i przepisach.
Beton stale podlega procesowi znanemu jako karbonatyzacja, w którym naturalnie absorbuje dwutlenek węgla bez zmiany jego integralności strukturalnej. Proces ten zachodzi stale w konstrukcjach betonowych i nie jest nowym odkryciem.
Zjawisko karbonatyzacji zostało uznane przez ONZ w raporcie klimatycznym IPCC, uznającym zdolność betonu do sekwestracji dwutlenku węgla. Istnieją ustalone procedury i punkty odniesienia do ilościowego określania pochłaniania dwutlenku węgla przez beton.
dwutlenku węgla, który został wyemitowany do jej wybudowania. Warto zauważyć, że około połowa tej absorpcji następuje w ciągu pierwszych 25 lat, przy założeniu, że żywotność konstrukcji wynosi około 100 lat.
Zrównoważone społeczeństwo jest budowane z betonu niskoemisyjnego.
Wykorzystanie betonu niskoemisyjnego jest najważniejszym sposobem na zmniejszenie wpływu sektora budowlanego na środowisko.
W ramach naszego zaangażowania w promowanie zrównoważonych praktyk, stale udoskonalamy „Naszą zieloną ofertę”, aby wybór i zastosowanie betonu niskoemisyjnego były bardziej dostępne. Jednocześnie nasze wysiłki badawczo-rozwojowe są ukierunkowane na realizację celu, jakim jest zerowa emisja netto w budownictwie betonowym.
Współpraca jest niezbędna na etapie projektowania, angażując wszystkie zainteresowane strony, w szczególności producentów betonu, aby zapewnić sukces projektów betonowych o zerowej emisji netto.
Jako specjaliści w dziedzinie betonu jesteśmy dumni z tego, że możemy wnosić naszą rozległą wiedzę i doświadczenie przez cały czas trwania procesu budowlanego.
Koloseum w Rzymie zostało w dużej mierze zbudowane z betonu, a betonowa kopuła Panteonu jest nadal największą na świecie kopułą z betonu niezbrojonego.
Wykorzystanie betonu przez Rzymian uwolniło ówczesne projekty budowlane od ograniczeń kamienia i cegły, co umożliwiło rewolucyjne konstrukcje tamtych czasów, zarówno pod względem złożoności, jak i wielkości. Jednak po upadku Cesarstwa Rzymskiego technologia konstrukcji betonowych popadła w zapomnienie i dopiero w połowie XVIII wieku została ponownie rozwinięta.
Beton jest materiałem kompozytowym wykonanym z kruszyw – zwykle piasku, rozkruszonej skały lub żwiru – oraz spoiwa w postaci cementu portlandzkiego i wody. Ponieważ składniki te można znaleźć lokalnie niemal wszędzie, beton jest uważany za łatwy w produkcji.
Kruszywa można zastąpić materiałem pochodzącym z recyklingu, a część cementu portlandzkiego – alternatywnymi spoiwami, takimi jak popiół lotny lub żużel. Te alternatywne spoiwa (SCM ang. Supplementary Cementitious Materials) odgrywają kluczową rolę w poprawie właściwości betonu przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko. Jest to jednak tylko jeden z przejawów wszechstronności betonu.
Na całym świecie ponad 24 miliardy ton betonu są wykorzystywane rocznie w projektach tak różnorodnych, jak budowa domów, obiektów komercyjnych, infrastruktury i elektrowni. Jego zastosowania są zbyt liczne i zróżnicowane, aby je wymienić, jednak nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę możliwości betonu:
Popularność betonu jako materiału budowlanego opiera się na jego wszechstronnych właściwościach. Beton specjalny może być produkowany w celu spełnienia szerokiej gamy specyficznych wymagań, w tym, np. jako: beton architektoniczny, fibrobeton, beton samozagęszczalny, czy beton o wysokiej wytrzymałości.
Beton to znacznie więcej niż wysokiej jakości produkt budowlany. To jeden z najbardziej zrównoważonych i wszechstronnych materiałów budowlanych na świecie.
Od tysięcy lat beton jest popularnym i szeroko stosowanym materiałem budowlanym. Jest ku temu wiele powodów, w tym jego naturalne piękno i zdolność do formowania i kreatywnego wykorzystania. Począwszy od zrównoważonego rozwoju, a skończywszy na zdrowiu, bezpieczeństwie i trwałości, beton jest materiałem charakteryzującym się wyjątkową funkcjonalnością i szeregiem realnych korzyści.
Spontanicznie, przez cały czas, bez pogorszenia właściwości betonu. Rozejrzyj się – każda z nieosłoniętych betonowych konstrukcji pochłania CO2, usuwając go z atmosfery. W trakcie całego okresu eksploatacji do 20 % emisji CO2 jest pochłaniane przez beton.
Beton jest używany jako podstawowy materiał budowlany od tysięcy lat ze względu na jego trwałość i uniwersalność. Dobrze zaprojektowane budowle mogą stać lata, bez potrzeby dodatkowych zabiegów konserwacyjnych, co świadczy o tym, jak bardzo ekologicznym materiałem budowlanym jest beton.
Świetnie odnajduje się w nowej, bezodpadowej gospodarce. Pokruszony beton można wykorzystać jako kruszywo do produkcji nowego betonu lub do budowy dróg. Na dodatek pochłania on więcej CO2.
Gotowy beton zawsze wytwarzany jest blisko placu budowy, z lokalnych materiałów, przez co minimalizuje się uciążliwości związane z transportem.
Ze względu na bezwładność termiczną i szczelność budowli z betonu, panuje w nich stała temperatura, co wpływa na mniejsze zużycie energii i niższe zapotrzebowanie na ogrzewanie czy klimatyzację.
Beton jest odporny na ogień. Nie można go podpalić. Nie wydziela żadnych trujących gazów w przypadku pożaru. Strażacy i towarzystwa ubezpieczeniowe są zgodni: beton to optymalny materiał budowlany.
Beton jest materiałem nieorganicznym i wodoodpornym. Oznacza to, że jest odporny na degradację. Niestraszna mu zatem cieknąca woda ani zmiany klimatu, mogące powodować intensywne powodzie, burze i opady.
Wspaniała izolacja akustyczna betonu pozwala tworzyć ciche i spokojne środowisko domowe. Mniej dokuczają w nim hałaśliwi sąsiedzi czy ruchliwa ulica za oknem.
Szwecja www.thomasbetong.se
Niemcy www.thomasbeton.de
USA www.thomasconcrete.com
Grupa www.thomasconcretegroup.com