Właściwości betonu

Beton spełnia wysokie standardy zrównoważonego rozwoju z perspektywy cyklu życia. Beton ma wiele właściwości, które są warunkiem koniecznym zrównoważonego budownictwa.

 

Pochłania CO

Spontanicznie, przez cały czas, bez pogorszenia właściwości betonu. Rozejrzyj się – każda z nieosłoniętych betonowych konstrukcji pochłania CO2, usuwając go z atmosfery. W trakcie całego okresu eksploatacji do 20 % emisji CO2 jest pochłaniane przez beton.

W 100% odnawialny
Świetnie odnajduje się w nowej, bezodpadowej gospodarce. Pokruszony beton można wykorzystać jako kruszywo do produkcji nowego betonu lub do budowy dróg. Na dodatek pochłania on więcej CO2.
Mocny i trwały
Beton jest używany jako podstawowy materiał budowlany od tysięcy lat ze względu na jego trwałość i uniwersalność. Dobrze zaprojektowane budowle mogą stać lata, bez potrzeby dodatkowych zabiegów konserwacyjnych, co świadczy o tym, jak bardzo ekologicznym materiałem budowlanym jest beton.
Wytwarzany na miejscu
Gotowy beton zawsze wytwarzany jest blisko placu budowy, z lokalnych materiałów, przez co minimalizuje się uciążliwości związane z transportem.
Efektywny energetycznie
Ze względu na bezwładność termiczną i szczelność budowli z betonu, panuje w nich stała temperatura, co wpływa na mniejsze zużycie energii i niższe zapotrzebowanie na ogrzewanie czy klimatyzację.
 Nie pali się

Beton jest odporny na ogień. Nie można go podpalić. Nie wydziela żadnych trujących gazów w przypadku pożaru. Strażacy i towarzystwa ubezpieczeniowe są zgodni: beton to optymalny materiał budowlany.

Nie podlega deformacjom
Beton jest materiałem nieorganicznym i wodoodpornym. Oznacza to, że jest odporny na degradację. Niestraszna mu zatem cieknąca woda ani zmiany klimatu, mogące powodować intensywne powodzie, burze i opady.
Wspomaga zdrowy sen
Wspaniała izolacja akustyczna betonu pozwala tworzyć ciche i spokojne środowisko domowe. Mniej dokuczają w nim hałaśliwi sąsiedzi czy ruchliwa ulica za oknem.