Koncern Thomas Concrete Group przejmuje przedsiębiorstwo portowe w Szwecji

– Zabezpiecza tym samym import na potrzeby dalszej, przyjaźniejszej dla klimatu produkcji betonu


Göteborg, 2 września 2021 r.


W celu zapewnienia przyszłości produkcji betonu w Szwecji, Thomas Concrete Group rozszerza swoją działalność poprzez przejęcie przez jedną ze swoich spółek zależnych, Thomas Cement AB, przedsiębiorstwa portowego Stockholms Bulkhamn AB, położonego 60 km na zachód od Nynäshamn.
– Jest to inwestycja strategiczna, która zabezpiecza logistykę przyszłych dostaw kluczowych surowców w obrębie koncernu – mówi Hans Karlander, Dyrektor Generalny Thomas Concrete Group.

 

Thomas Concrete Group förvärvar hamnverksamhet i Sverige
Zdjęcie: Dyrektor Generalny Thomas Concrete Group, Hans Karlander, uważa, że przejęcie przedsiębiorstwa Stockholms Bulkhamn AB jest ważnym czynnikiem w strategii rozwoju i zabezpieczania przyszłości koncernu.


Thomas Concrete Group rozszerza swoją działalność w Szwecji, przejmując przedsiębiorstwo Stockholms Bulkhamn AB w miejscowości Stora Vika na południe od Sztokholmu. Przejęte przedsiębiorstwo stanowi uzupełnienie trzech terminali importowych koncernu w miastach Oxelösund, Uddevalla i Landskrona. Wraz z nimi stanowi strategiczną inwestycję, która daje Thomas Concrete Group większe możliwości w zakresie rozwoju produkcji betonu m. in. poprzez wykorzystanie alternatywnych spoiw i innych surowców.


– Szwecja to rynek macierzysty dla Thomas Concrete Group. W kraju tym odgrywamy wiodącą rolę w zakresie rozwoju i produkcji betonu przyjaźniejszego dla klimatu dzięki wielu stworzonym przez nas produktom, które wytwarzane są w Szwecji.
– Dzięki temu przejęciu zabezpieczamy zapotrzebowanie na pewne surowce oraz dalszą produkcję i rozwój w obrębie kraju – mówi Hans Karlander, Prezes i Dyrektor Generalny koncernu Thomas Concrete Group.


Przejęcie Stockholms Bulkhamn AB zaplanowane jest na 16 września i zostanie przeprowadzone przez spółkę Thomas Cement, należącą do Thomas Concrete Group. Stockholms Bulkhamn AB, jeden z niewielu portów masowych na południe od Sztokholmu, ma dziś obroty rzędu 30 milionów koron szwedzkich, zatrudnia pięciu pracowników i obecnie obsługuje 200 000 ton surowców takich jak drewno, granulat, keramzyt, surówka hutnicza, żwir, piasek i kamień.


– Już dziś oferujemy beton, który redukuje emisję dwutlenku węgla nawet o 50 procent.
– W tym kontekście ta umowa jest bardzo ważnym elementem naszej długofalowej strategii dalszego rozwoju i zabezpieczania przyszłości koncernu, zwłaszcza biorąc pod uwagę nasz cel, jakim jest oferowanie neutralnego dla klimatu betonu do 2030 roku – podsumowuje Hans Karlander.


Przypis: Stockholm Bulkhamn AB jest spółką zależną Svea Lejon AB, którą nabywa Thomas Cement AB – przedsiębiorstwo należące do Thomas Concrete Group AB.


W celu uzyskania dodatkowych informacji, należy skontaktować się z:
Hans Karlander, Prezes i Dyrektor Generalny koncernu Thomas Concrete Group
hans.karlander@thomasconcretegroup.com | Telefon: +46 10 450 50 00

 

O Thomas Concrete Group AB

Thomas Concrete Group jest szwedzką grupą rodzinną, która produkuje i dystrybuuje wysokiej jakości beton do konstrukcji budowlanych odlewanych na miejscu, u klienta. Firma została założona w 1955 roku w Karlstad przez Martina Thomasa i obecnie prowadzi działalność w USA, Polsce, Niemczech, Norwegii i Szwecji. Siedziba firmy znajduje się w Göteborgu w Szwecji. Koncern zatrudnia 2100 pracowników, wyprodukował 5,4 mln m3 betonu i w 2020 r. uzyskał sprzedaż na poziomie nieco ponad 7,5 mld SEK. Spółka zależna występuje w Polsce pod nazwą Thomas Beton Sp. z o.o. www.thomasconcretegroup.com