Thomas Concrete Group inwestuje obecnie w pojazdy przyszłości

Kupuje pierwszą seryjnie wyprodukowaną w Szwecji betonomieszarkę z napędem elektrycznym

 

27 września 2021


Thomas Concrete Group inwestuje teraz w swoją pierwszą betonomieszarkę ze 100 % napędem elektrycznym.
Pojazd z Volvo Trucks będzie wykorzystywany przede wszystkim do przewozu betonu klimatycznie ulepszonego, który podobnie jak samochód, będzie się charakteryzował znacznie niższą emisją CO2. Pojazd będzie jeździł w regionie Göteborga i oblicza się, że emisja spalin zmniejszy się o około 180 ton dwutlenku węgla w ciągu dziesięciu lat.


Obecnie jeden z największych producentów betonu w Szwecji, Thomas Concrete Group, inwestuje w pojazdy wolne od paliw kopalnych. Pierwszym z nich jest Volvo FE Electric z Volvo Trucks, który jest pierwszą w Szwecji seryjnie produkowaną betonomieszarką.


– Uważamy tę inwestycję za kolejny krok w naszej pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie projekt testowy dla całej branży budowlanej. Chcemy się upewnić, jak w codziennym życiu, ze wszystkimi związanymi z tym obciążeniami, sprawdza się w 100% elektryczna betonomieszarka – mówi Hans Karlander, Dyrektor Generalny Thomas Concrete Group.

 Thomas Concrete Group Volvo Ellectric 2

Zdjęcie: Joakim Blomquist


Volvo Truck Corporation i Thomas Concrete Group podpisały również list intencyjny (LOI), w którym zgadzają się uczyć się od siebie nawzajem i współpracować przy przejściu na bardziej zrównoważone rozwiązania transportowe.


Pojazd został tak zaprojektowany, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na redukcję emisji spalin i hałasu, zwłaszcza w szczególnie wrażliwych obszarach miejskich. Oznacza to ważny krok w kierunku transportu bardziej przyjaznego dla klimatu.
Oprócz mniejszego wpływu na środowisko, napęd elektryczny oznacza również niższy poziom hałasu, co w połączeniu z nowoczesną i przestronną kabiną przyczynia się do lepszego środowiska pracy kierowców i innych osób pracujących w pobliżu.


– To ważny element układanki w naszej długoletniej i świadomej celu pracy na rzecz zrównoważonego rozwoju, której celem jest dostarczenie do 2030 roku betonu całkowicie neutralnego dla klimatu – mówi Hans Karlander, Dyrektor Generalny Thomas Concrete Group.


Thomas Concrete Group wykorzysta wnioski wyciągnięte z obsługi nowego w pełni elektrycznego betonowozu również na swoich innych rynkach w Stanach Zjednoczonych i Europie.


Elektryczna betonomieszarka będzie pracowała w wytwórni Thomas Betong w Mölndal, będącej spółką zależną koncernu i będzie dostarczała przede wszystkim beton ulepszony klimatycznie (Thomagrön) do różnych projektów budowlanych w rejonie Göteborga.
Początkowo pojazd elektryczny będzie wykorzystywany do obsługi etapów budowy na ulicy Korsvägen i na stacji kolejowej Central Station, które wchodzą w skład projektu Västlänken w Göteborgu. Razem stanowią one największy w historii Szwecji projekt budowlany z wykorzystaniem betonu ulepszonego pod względem klimatycznym. W porównaniu z wykorzystaniem konwencjonalnego betonu, łącznie emisja CO2 zmniejszy się o 36 000 ton tylko w projekcie Central Station.


– Ponieważ jest to nasz pierwszy seryjnie produkowany pojazd ciężarowy z napędem elektrycznym, który trafi na rynek szwedzki, to właśnie fakt, że dostarczy on beton o znacznie mniejszej emisji dwutlenku węgla, ma szczególne znaczenie – mówi Roger Alm, Dyrektor Generalny Volvo Trucks.


Pojazd będzie wykorzystywany już wkrótce, zamiast tradycyjnego pojazdu z silnikiem wysokoprężnym. Volvo FE Electric ma zasięg około 200 km i idealnie nadaje się do zadania, które polega na przejechaniu około 150 km dziennie. Pojazd będzie ładowany w nocy w nowo wybudowanej stacji ładowania w zakładzie Thomas Betong w Mölndal.


– Prowadzimy strategiczną współpracę z Volvo Trucks, w ramach której dzielimy się informacjami i danymi dla przyszłego rozwoju. Dzięki tej inicjatywie wytyczamy drogę dla całej branży w przejściu na betonomieszarki, które nie wykorzystują paliw kopalnych – podsumowuje Hans Karlander.

Thomas Concrete Group Volvo Ellectric


W celu uzyskania dodatkowych informacji należy skontaktować się z:
Hansem Karlanderem, Dyrektorem Generalnym i Prezesem Thomas Concrete Group AB
hans.karlander@thomasconcretegroup.com | Telefon: +46 10 450 50 55

 


O Thomas Concrete Group AB
Thomas Concrete Group jest szwedzkim koncernem rodzinnym, który produkuje i dystrybuuje wysokiej jakości produkty betonowe i usługi betoniarskie. Firma została założona w 1955 roku w szwedzkim mieście Karlstad przez Martina Thomasa i obecnie prowadzi działalność w USA, Polsce, Niemczech, Norwegii i Szwecji. Siedziba firmy znajduje się w Göteborgu w Szwecji. Koncern zatrudnia 2100 pracowników, wyprodukował 5,4 mln m3 betonu i w 2020 r. miał obroty wynoszące ponad 7,5 mld SEK. Polska spółka zależna występuje pod nazwą Thomas Beton Sp zoo. www.thomasconcretegroup.com

 

O Thomas Beton Sp. z.o.o
Thomas Beton to polska firma z ponad 20-letnim doświadczeniem w produkcji betonu fabrycznego zarówno do budowy domów, jak i inżynierii lądowej. Beton fabryczny produkowany jest w 20 wytwórniach. Oprócz betonu firma oferuje szeroki zakres usług w zakresie doradztwa technicznego, transportu i pompowania betonu. Thomas Beton jest częścią szwedzkiej, rodzinnej grupy Thomas Concrete Group AB prowadzącej działalność w Szwecji, Norwegii, USA, Niemczech i Polsce. www.thomasbeton.pl